Godine 1992., stručni časopis Science nazvao je dušikov oksid "molekulom godine".
Šest godina kasnije, farmakolog s Kalifornijskog sveučilišta u Los Angelesu Louis J. Ignarro podijelio je Nobelovu nagradu za medicinu s Feridom Muradom i Robertom F. Furchgottom za otkriće uloge dušikovog oksida kao "signalne molekule u kardiovaskularnom sustavu".
Dušikov oksid ( NO ) utječe i na relaksaciju korpus kavernosuma i time na erekciju penisa, dok ju inhibitori ( blokatori ) NO-sintaze spriječavaju. To otkriće dovelo je do razvoja najpoznatije svjetske male plave tablete Viagre koja se koristi za liječenje erektilne disfunkcije.
Znanstvenici u Hughes Centru za istraživanje i inovacije došli su do nekoliko izvanrednih otkrića o Synergyovoj formuli ProArgi-9+, dokazujući da ProArgi-9+ može učiniti ono što l-arginin ne može učiniti sam. Brojne studije pokazale su kardiovaskularne dobrobiti l-arginina. Međutim, naše preliminarne in vitro studije i studije na ljudima pokazale su da jedinstvena kombinacija sastojaka u formuli ProArgi-9+ pojačava učinke l-arginina u tijelu na nekoliko načina.
BRZ PORAST DUŠIKOVOG OKSIDA
Tijelo pretvara aminokiselinu l-arginin u dušikov oksid za podršku zdravoj cirkulacijskoj i kardiovaskularnoj funkciji. Testiranjem ProArgi-9+ utvrđeno je da njegova formula značajno i brzo povećava razinu dušikovog oksida u tijelu. Zdrave razine dušikovog oksida važne su za pravilnu vazodilataciju, zajedno s krvnim tlakom, radom mišića, srca i središnjeg živčanog sustava.
INHIBIRA MIJELOPEROKSIDAZU
Prethodne studije pokazale su da l-arginin, sam po sebi, nema značajan učinak na mijeloperoksidazu, enzim koji inhibira proizvodnju dušikovog oksida. Dodatno, l-arginin nema značajan utjecaj na inhibiciju oksidacije LDL kolesterola. Preliminarna studija Centra Hughes otkrila je da jedinstvena kombinacija sastojaka pronađenih u ProArgi-9+ učinkovito inhibira mijeloperoksidazu i pomaže smanjiti oksidaciju LDL kolesterola.
Uzevši u obzir postojeće biomarkere koji pokušavaju procijeniti poželjno, odnosno zdravo starenje, status dušikovog oksida najviše obećava, zaključak je znanstvenika sa Sveučilišta u Houstonu. Naime, tri se procesa usko vežu uz proces starenja: skraćenje telomera – zaštite DNA molekule, gubitak funkcije mitohondrija – tvornica stanične energije te mogućnost matičnih stanica da poprave nastalo stanično oštećenje. Ono što povezuje sva tri procesa je upravo dušikov oksid.
Ova molekula sudjeluje u regulaciji telomeraze – enzima koji dodaje telomere na DNA molekulu, kontrolira produkciju mitohondrija i, što je najzanimljivije, djeluje kao signal koji aktivira matične stanice pri nastanku staničnog oštećenja.